Камені в ювелірних виробах: обираємо свої

Дорогоцінні камені

(ч. І – дорогоцінне каміння)

Каміння, яке використовується в ювелірній справі в якості вставок, прийнято поділяти на: дорогоцінне, напівдорогоцінне та виробне.

Дорогоцінні камені, в свою чергу, бувають штучні (синтетичні) та природні. Останні поділяються на мінерали (гірські породи) та камені органічного походження (перли, бурштин, корали). Сьогодні налічується понад 50 різновидів дорогоцінних кольорових каменів.

Вартість вставок в ювелірному виробі залежить від якості каміння. Дорогоцінні і напівдорогоцінні камені, як зрозуміло із назви, найбільш коштовні. Якість визначається зовнішньою привабливістю та набором специфічних характеристик, які включають: забарвлення (відтінок, насиченість, тон), високу твердість, щільність, довговічність, яскравий блиск, прозорість, гру та заломлення світла (подвійне заломлення),  дисперсію, люмінесценцію та ін. Також вартість каменів залежить від маси і форми кристалів, виду огранки, моди.

Чим вища чистота, тим дорожчий камінь. Оброблений камінь (облагороджений) цінується менше, ніж не облагороджений. Малопоширеність і неординарність робить його ще привабливішим і дорожчим.

З історії відомо,що в різний час в різних народів цінність окремих каменів дуже варіювала.  В Індії священним каменем називали рубін, а в Римі – сапфір. Крім того, деякі камені вважались лікувальними. Так, на Сході, діаманти здавна відносили до тонізуючих серцевих засобів. Також вважалось, що діаманти запобігають хворобам шлунку, помічні при нервових зривах, депресіях, лікують безсоння. А, наприклад, бірюза, покращує зір, сприятливо впливає на стан багатьох органів (серця, легень, печінки тощо) та ще служить своєрідним індикатором здоров’я власника: якщо вона міняє блиск, колір, значить пора звернутись до лікаря. Камінь гранат очищує і тонізує систему кровообігу, травну і дихальну системи. Вода, настояна на перлинах, прирівнювалась до «живої води» та використовувалась при різноманітних хворобах. І сьогодні гемотерапія (наука про лікування дорогоцінними каменями) знаходить тисячі фанатів та послідовників у всьому світі.

В ювелірній справі набули найбільшої популярності наступні дорогоцінні та напівдорогоцінні камені:

 1. Дорогоцінні I порядку (одиниця маси – 1 карат, вага = 0,2 г ): алмаз, рубін, сапфір синій, смарагд, олександрит:

Чарівні діаманти

Діамант: спеціальним чином огранений алмаз (кристалічний вуглець, що найчастіше зустрічається у формі октаедра); найтвердіший камінь, блискучий, зносостійкий, найдорожчий; по праву вважається «царем всіх каменів».

Оскільки видобуток алмазів – надзвичайно трудомісткий і дороговартісний процес, то зрозуміло, чому ці камінчики так високо цінуються.

Чистий діамант прозорий і безколірний, але зустрічаються і рожеві, оранжеві, жовті, зелені екземпляри, та навіть коричневі і чорні.

Ювелірні прикраси з діамантами – мрія багатьох представниць “прекрасної статі”. В процесі огранки алмазам можуть надавати різних форм, але найбільш популярною вважається коло.

Ювелірний виріб з діамантом повинен бути виготовлений із платини або золота високої проби.

 

Комбінація смарагду та діамантів у прикрасі

Смарагд: крихкий камінь трав’яно-зеленого кольору, зі скляним блиском, що іноді має блакитний відтінок; різновид берилу.

Здавна вважається каменем з позитивною енергією, талісманом моряків та матерів.

Смарагд наділяють здатностями лікувати хвороби очей, заспокоювати нервову систему та сприяти покращенню функціонування багатьох органів людини.

Смарагд прийнято дарувати подружнім парам на 20-ти та 35-ти ліття спільного життя. Через свою крихкість вимагає гніздової оправи, це оберігає камінь від сколу; найбільш виграшно виглядає в комбінації з діамантами.

Якщо смарагд непрозорий, або має низьку ступінь чистоти, його обробляють способом “кабошон” – при цьому камінь набуває гладку відполіровану поверхню без граней. При цьому каменям надають форми овалу, круга, багатокутника, сердечка та ін.

Корунд: оксид алюмінію з широкою палітрою забарвлення. Чистий корунд безбарвний і прозорий. Різні домішки міняють колір корунду на рожевий (рожевий корунд), блакитний (блакитний корунд), жовтий (жовтий корунд), зелений (зеленуватий корунд), оранжевий і рожево-оранжевий (падпараджа), червоний (рубін), синій (сапфір – колір – від темно-синього до блідо-блакитного; натуральний сапфір вважається рідкісним каменем). Іноді зустрічається корунд «котяче око», «хамелеон», які при денному світлі сині, а ввечері – червоно-сині або червоні. Корунди стоять на другому місці після діамантів по міцності та абразивній здатності. З усіх корундів найбільш цінується рубін та сапфір синій.

Рубіннеймовірно красивий камінь. Хоч він не має такого блиску, як алмаз, та здатен вразити своїм виглядом та неповторністю. Колір рубінів варіює від багряного до синьо-червоного, з усіма можливими між ними відтінками. Дуже часто при продажі на аукціонах ціна 1 ct рубіну значно перевищує ціну більшості прозорих безколірних діамантів. Це пояснюється рідкістю натуральних рубінів ювелірної якості. Рубін, як найвища міра дороговизни, відома з давніх часів у багатьох народів по всьому світу. Він одночасно характеризує любов, гнів, кров, хоробрість, гідність, що пояснює існування  глибокого захоплення людини даним каменем в усі історичні періоди. Вважається, що рубін символізує пристрасть і романтику, тепло і життя, та здатен активізувати любов і дружбу. Ювелірний виріб з рубіном – прекрасний подарунок з приводу заручин.

Сапфір – як і рубін, може набувати різноманітних форм. А от колір справжніх натуральних сапфірів, які зустрічаються надзвичайно рідко і тільки в твердих породах нашої планети – всі сині відтінки неба, від глибокого вечірнього до яскраво-блакитного. Чим чистіший синій колір сапфіра, тим вища його ціна. На вартість також впливає яскравість каменю, його огранка та вага в каратах. Історично склалось, що сапфір – камінь небесного кольору вважається символом невинності та високої істини. Це талісман подорожуючих, оберіг від хвороб. Він сприяє залученню в життя свого власника божественної благодаті, процвітання, радості, миру, мудрості. Сапфір – символ вірності, дружби, взаєморозуміння, безмежної довіри, симпатії і гармонії. Тому ювелірна прикраса із сапфіром може стати чудовим подарунком як для закоханих, так і людям – представникам концентрованої розумової роботи. Сапфіри легко доглядати, завдяки їх міцності.

oleksandrytОлександрит: оригінальний камінь, колір якого варіює в залежності від освітлення від темно-зеленого до малиново-червоного; так проявляється ефект плеохроїзму. Існує прислів”я: “олесандрит – це камінь, у якого ранок – зелений, а вечір – червоний”.

Eфект плеохроїзму

Eфект плеохроїзму

Зовні схожий на смарагд, але набагато міцніший. Ціна камінчика з бездоганною чистотою вагою 0,25 – 0,5 ct – варіює в межах кількох тисяч доларів США (роздріб), а 1 ct – вартує вдесятеро більше. Не зважаючи на високу вартість і красу, в деяких країнах олександрит вважали каменем самотності і печалі. Тому обираючи прикрасу для подарунка слід бути обачними. Хоча в наші дні камінь олександрит служить для власників своєрідним оберегом і талісманом, особливо, якщо носити вироби з ним в парі. Тому часто ювеліри виготовляють прикраси с олександритом, комбінуючи  його в дорогих та ексклюзивних виробах з діамантами, смарагдами та навіть перлинами.

2. Дорогоцінні II порядку: демантоїд, евклаз, жадеїт (імперіал), сапфір рожевий та жовтий, опал благородний чорний, шпінель благородна:

Демантоїд – неповторний прозорий зелений гранат, схожий на алмаз.

Рідкісний і дорогий камінь, що здавна підкорює серця поціновувачів ювелірного мистецтва.
Палітра каменю включає всі відтінки зеленого.

Тому на нього приємно навіть просто дивитись: знімається втома з очей, заспокоюються нервові розлади, знімається стрес. А якщо прикрасу з демантоїдом носити постійно, то можна побороти безсоння та повністю стабілізувати психологічний стан людини.

Вважається сильним оберегом від різноманітних неприємностей, талісманом – скеровує енергію людини, зокрема, творчої, в потрібне русло, не дозволяє розпорошуватись.


Сапфір рожевий та жовтий.

Всі сапфіри, крім синього, називають фантазійними. Вони ніби спеціально створені для любителів рідкісного ексклюзивного дорогоцінного каміння. Неймовірна краса, прозорість, блиск, оригінальні кольори та міцність – ось ті характеристики, за які жовті та рожеві сапфіри є бажаним елементом колекцій багатьох ювелірних “гурманів”.

Відтінки жовтого сапфіра варіюють від медово-янтарного до блідо-жовтого, майже безколірного. В той час як рожевий сапфір переважно має ніжний ненав”язливий колір. Окремі зразки наділені ефектом “астеризму” – при освітленні поверхні каменю, обробленого способом “кабошон”, можна розгледіти зіркоподібну фіуру. Такі екземпляри дуже дороговартісні.

Опал чорний

Опал чорний благородний – найбільш рідкісний із всього розмаїття опалів та найбільш цінний.

Вартість 1 карата може перевищувати 1000 $. Характеризується назвичайно ефектною “грою” світла: із синім, сірим або чорним відтінком.

Опал не може похвалитися високою міцністю, оскільки вміщує певну кількість води в своїй структурі (2-10%). Його скоріш можна назвати пористим, а відтак – крихким. Тому для каблучок він годиться не в першу чергу. Проте, вважається, що опал приносить своєму власнику успіх та щастя, дарує силу та підтримує серце.

Прикраси з опалом слід носити часто через те, що при зберіганні в сухому місці вони втрачають воду із своєї структури, через що можуть помутніти та потріскатись.

Щоб захистити камінь, ювеліри виготовляють спеціальні оправи.

Прикраси із шпінеллю

Прикраси із шпінеллю

Шпінель

 

Шпінель благородна – відома своєю схожістю з рубіном.

Хоча шпінель може мати різні кольори та відтінки (від рожевого, лілового, оранжевого до попелясто-сірого і навіть синього), тривалий час шпінель вважали рубіном саме завдяки насиченому криваво-червоному кольору.

Здавна вважається каменем щастя, кохання та Фортуни.

Людина, яка носить прикрасу із шпінеллю, завжди видаватиметься приємною у спілкуванні.

Чоловікам, які бажають привернути увагу жінки варто придбати собі ювелірну прикрасу із шпінеллю – і успіх гарантовано.

Іще варто дарувати такі прикраси особам занадто впертим та трудолюбивим – шпінель спонукатиме їх до відпочинку та розслаблення.

Хоч цей камінчик і досить міцний, та варто ставитись до нього дуже бережно. Тільки тоді він принесе справжню удачу.

3. Дорогоцінні IIІ порядку: аквамарин, берил, кордієрит, опал благородний білий та вогняний, танзаніт, топаз рожевий, турмалін, хризоберил, хризоліт, цаворіт, циркон, шпінель:

Берил: найчастіше буває у формі призми (піраміди), у чистому вигляді безколірний, але зустрічаються і камені широкої кольорової палітри. Різновиди берилу, в залежності від забарвлення:

 1. Аквамарин (блакитний, світло-блакитний, блакитно-зелений);
 2. Смарагд (всі відтінки зеленого) – відноситься до дорогоцінних каменів І порядку;
 3. Морганіт (рожевий);
 4. Геліодор (жовтий, жовто-зелений);
 5. Гошеніт (безколірний);

АквамаринПрикраси з аквамариномАквамарин – оповитий дорогоцінною прохолодою, камінь кольору морської хвилі (варіює від насичено-синього до майже прозорого блідо-бірюзового), міцний мінерал зі скляним блиском.

Іще з часів древньої цивілізації шумерів зеленувато-блакитний камінь аквамарин символізував довголіття, щастя та молодість. Вважається талісманом моряків, символізує щиру любов та відданість. Оберігає вірне кохання, дружбу та справедливість. Ще дотепер камінь продовжують використовувати для відродження почуттів між подружжям, що охололо одне до одного.

Крім того, часто аквамарин служить своєрідним маго-барометром: його помутніння та потемніння свідчить про емоційну або фізичну проблему власника.

Маючи високу міцність, аквамарин дозволяє майстрам-ювелірам експериментувати із собою, використовуючи різні форми огранки та отримувати в результаті справжні шедеври.

Прикраси з аквамарином завжди виглядають ніжно, вишукано та елегантно.

Прикраса із білим опалом

Білий опалОпал білий та вогняний. Іще трапляються рідкісні варіанти опалу “котяче око”, “царський опал” –  з темно-червоним або бронзовим ядром і смарагдово-зеленою каймою, “джиразоль” – опал, який просвічується, блакитний або блакитно-білий з червоно-золотою опалесценцією. Але найбільш поширені звичайні опали – без опалесценції та опали, забарвлені шарами – “опал-агати” та опал-онікси”.

Білий опал – камінь білого, молочно-матового, напівпрозорого відтінку, з елементами глянцевого перламутру. Особливістю білих благородних опалів є райдужні переливи або опалесценція. На дотик нагадують скло. В основі каменю – вода (від 6 до 30%).

Саме  білий опал, на думку хіромантів, езотериків та інших представників окультних наук володіє магічними властивостями. Він сприяє розвитку надзвичайних здібностей, загостренню інтуїції та сприйняття дійсності.

Як і аквамарин, та  деякі інші камені, білий опал володіє якостями діагностики: якщо камінь втратив блиск, змінив колір, втратив переливи – у власника з’явились проблеми із здоров’ям.

Загадковий вогняний опал

Загадковий вогняний опал

Вогняний опалВогняний опалВогняний опал володіє не тільки виключною красою, але і цілим переліком магічних властивостей. Ще в древній Індії цей мінерал використовувався для передбачення майбутнього. В Європі в усі часи вогняний опал символізував щастя,  любов, надію на краще. Проте не слід носити таку прикрасу постійно, адже цей самоцвіт володіє вогняною енергетикою, а відтак може принести власнику неспокій і роздратування без чіткої причини. Поряд  з цим, вогняний опал здатен стати надійним талісманом людей із розвиненою інтуїцією, адже сприяє розвитку дару передбачення і допомагає викривати обман.

Здавна використовується в літотерапії, для лікування порушень у роботі серця, судин, гормонального дисбалансу, потенціює чоловічу силу, нормалізує роботу нервової системи.

Якщо опали втрачають блиск, то рекомендується протирати їх шматочком шовку.

Прикраса з танзанітом

Прикраси з танзанітом

ТанзанітПрикраса з танзанітом

Танзаніт – оригінальний камінь насиченого синього кольору, що може варіювати від фіолетово-синього до пурпурних тонів.

Дещо рідше в природі зустрічаються кристали танзаніту і інших кольорів – жовтого, золотого, коричневого, зеленого та ін.

Порівняно новий камінь на ринку, з’явився лише близько 30 років тому. Любов прихильників та майстрів ювелірної справи танзаніт завоював завдяки чудовому поєднанню двох популярних дорогоцінних каменів – сапфіру і аметисту. Його твердість не дуже висока (6-7 по шкалі Мооса). Щоб прикраса з танзанітом довго носилась, ювелірам слід серйозно подумати про захист каменю.

Танзаніт рекомендують дарувати подружнім парам на 24-ліття спільного життя.

ТопазВироби з рожевим топазомРожевий топаз.

Якщо говорити про топаз в цілому, то це – важкий, твердий, прозорий камінь жовтуватого кольору, що іноді має інші відтінки – від безколірного аж до темно-фіолетового; характеризується особливою внутрішньою грою світла. Легкістю і прозорістю нагадує краплі роси; іноді трапляється з ефектом «котячого ока». Може міняти колір при нагріванні або при ультрафіолетовому опроміненні.

Рожевий топаз в природі зустрічається нечасто, тому прикраси з ним вважаються вишуканими. Вартість каменю з рідкісним рожевим відтінком вагою близько 1 г може складати 5 000 $, а деякі екземпляри коштують навіть більше.

Рожевий топаз рекомендується носити молодим дівчатам до 18 років, за умови, що прикраса виготовлена із срібла. А от зрілим жінкам доцільно вибирати топаз в золоті.

Топази часто комбінують з іншим дорогоцінним камінням, наприклад, із діамантами. Та навіть із звичайними фіанітами рожеві топази виглядають розкішно.

Особливістю топазів є необоротна втрата кольору на сонячному світлі, зате при штучному освітленні вони можуть сяяти удвічі яскравіше. Кристали цього каменю бояться механічних пошкоджень, навіть незначні, вони можуть лишити подряпини на поверхні. Топаз може легко розлетітись на друзки, тому його треба оберігати від падінь на тверду поверхню.

Рожевий топаз – символ надії. Прикраси із топазом дарують подружжю на 16-ліття спільного життя. Ці кристали постійно в моді, тому подарунок з топазом буде чудовим варіантом для будь-якої нагоди.

Турмалінприкраса з турмаліномТурмалін – як правило, безколірний, але може набувати різних кольорів і відтінків. Також може бути прозорим і непрозорим. Має скляний блиск. Різновиди турмаліну:

 • рубеліт,
 • сибиріт,
 • індіголіт,
 • дравід,
 • ахроіт,
 • шерл та ін.

В залежності від кольору і прозорості одні види турмаліну відносяться до дорогоцінного, а інші – до виробного каміння. Найбільш цінуються екземпляри вагою від 2 карат синього, зеленого, червоного та комбінованого червоно-зеленого кольорів.

Турмалін – символізує ніжну любов та надію. Є талісманом митців, оскільки дарує їм натхнення, породжує творчі сили та пориви. Здатен поглинати негативну енергію людини та оберігати молодість і енергію свого власника.

Обробляють турмалін різними способами: огранка, кабошон. гравірування, різьба.

Догляд за турмаліном передбачає чищення у мильному розчині. Парове очищення та ультразвук застосовувати не можна.

ХризолітНамисто із хризолітуХризоліт – рідкісний камінь, прозорий. Може мати відтінок з палітрою від жовто-зеленого до насичено-зеленого кольорів. 

Хризоліт – талісман ділових людей. Допомагає своїм власникам завойовувати симпатію оточуючих, сприяє успішному веденню справ. Посилює відчуття власної гідності, позбавляє суму і помилок, знімає меланхолію, розсіює страхи.
Як амулет, здатен запобігати нерозумним вчинкам, позбавляє навязливих ідей, запобігає появі ворогів і навіть оберігає власника від крадіжок та пожеж.

Також хризоліт здавна вважається каменем, що позбавляє від серцевих хвороб та невдач. А золота оправа посилює позитивні властивості цього каменю.

Сьогодні хризоліт досить популярний. І причина цього не стільки у потенційних можливостх, скільки в красивому зеленому кольорі, мода на який незмінно висока.

ЦирконЦиркон різнокольоровийВиріб із циркономЦиркон – це найдавніший мінерал, що існує на Землі, островний силікат, натуральний і дорогий камінь, що по вартості прирівнюється до сапфірів. Цей самоцвіт буває коричневого, червоно-коричневого, сірого, зеленого кольорів та безколірний, як прозорий, так напівпрозорий і непрозорий. Він має надзвичайно сильний блиск. Тому ще здавна циркон називали “молодшим братом алмазу”. І дійсно, від алмазу циркон відрізняється лише дещо нижчою твердістю та меншим блиском після огранки. Не має нічого спільного з кубічним цирконієм (фіанітом), хоча часто помилково вживається для характеристики вставок ювелірних виробів саме з фіанітами.

Циркон, за свідченням астрологів, покращує розумові здібності свого власника, сприяє розвитку його самовдосконалення, потягу до науки, пізнання, укріплює память, покращує кмітливість.

Циркон послаблює перевтому, корисний для зору, приносить удачу власнику в творчості і бізнесових справах.

4. Дорогоцінні  IV  порядку адуляр, аксиніт, альмандин, аметист, гесоніт, гросуляр, данбурит, діоптаз, кварц димчастий, кварц рожевий, кліногуміт, кришталь гірський, кунцит, моріон, піроп, родоліт, скаполіт, спесартин, сподумен, топаз блакитний, винний та безколірний, фенакіт, фероортоклаз, хризопраз, хромдіопсид, цитрин. 

Яскравими представниками дорогоцінного каміння 4-го порядку є група каменів, що обєднується спільною назвою “гранат“. Класичний гранат – дуже твердий камінь, може бути прозорим, напівпрозорим і непрозорим, має червоний відтінок і скляний блиск; в природі поширений, але для ювелірної справи підходить не завжди, бо зерна гранатів дрібні. Згідно загальноприйнятої класифікації до гранатів належать такі дорогоцінні камені:

Альмандин

Альмандин

Гессоніт

Гессоніт

Гросуляр

Гросуляр

Піроп

Піроп

Родоліт

Родоліт

Спесартин

Спесартин

Тсаворит

Тсаворит

– альмандин – пурпурно-червоний;
– гессоніт – коричневий;
– піроп – червоний;
– родоліт – рожевий;
– демантоїд – зелений (дорогоцінний камінь І порядку);
– гросуляр – жовтий, оранжевий, зелений і коричневий;
– спесартин – марганцевий і яскраво-оранжевий;
– тсаворит. 

Не зважаючи на те, що гранат такий різноликий, для нього характерні деякі спільні особливості. 

Гранати тверді, але можуть колотися. Тому слід уникати ударів, які можуть розламати камінь.

Огранений гранат може мати блискучий, насичений, сяючий колір, який однаково бездоганно виглядає і при денному, і при штучному освітленні.

На ринку дорогоцінних каменів найбільш поширені альмандин і піроп. Вони цілком доступні по ціні – менше 40$ за карат. Поряд з цим родоліт і спесартин менш розповсюджені, а, значить, більш коштовні, ніж перші 2.

Гранат – один з небагатьох дорогоцінних каменів, який не часто піддають додатковій обробці для надання додаткової міцності і блиску.

Вважається, що гранат допомагає своєму власнику побороти меланхолію, відігнати зло, сприяє натхненню та посиленню творчих бажань.

Це талісман подорожуючих, що дарує їм сили та добре здоров”я.

Гранат рекомендується дарувати подружнім парам на другу річницю спільного життя.

А от в”ялим, лінивим та слабким людям не варто носити прикраси із гранатом. Це талісман пристрастних особистостей, борців, та сміливців.

В сучасному світі – гранат – це уособлення вірності, чесності, довіри, сили і спокою.

АметистКаблучка з аметистомАметист – фіолетовий камінь зі скляним блиском, невисокої твердості, з кольором, що варіює від майже безколірного блідо-фіолетового до пурпурно-фіолетового. Може оборотно втрачати колір під впливом сонячного світла.

Вважається каменем, що здатен позбавити людину від шкідливих звичок та будь-якого виду нестриманості. В давнину цей самоцвіт використовували для швидшого позбавлення від сп”яніння і називали “каменем тверезості”. Ще одна незвична властивість аметисту – виправлення недоліків членів подружжя, тому дарувати коханим аметист вважалось приваблювати щастя в їх стосунки.

Аметист – символ чесності, відвертості, щирості, добропорядності. Він здатен згладжувати тривогу, сумніви, хвилювання, внутрішній неспокій. Власник аметисту набуває духовної стійкості та рівноваги. Камінь надає цілеспрямованості, впорядковує внутрішній світ, налаштовує на позитивне мислення, позбавляє ілюзій, стимулює розумовий розввиток і скеровує людину в потрібне їй русло.

Проте не можна носити аметист постійно, слід робити перерви. Купуючи прикрасу, зверніть увагу, щоб аметист був у сріблі, а не в золоті.

  Каблучка з гірським кришталемГірський кришталь

  Гірський кришталь – це прозорий безколірний кварц, що може бути представлений кристалами або відполірованими камінчиками. Твердість його невисока, блиск – скляний. Після огранки гірський кришталь набуває ще більш вираженого блиску, хоч і без кольорових відблисків, як у діаманта.

  З давніх давен гірський кришталь вважався потужним амулетом. Він допомагає людині максимально сконцентруватись, спокійно осмислити будь-яку інформацію, передбачити майбутній хід подій. Недарма магічний шар ясновидців та вчених – саме з гірського кришталю.

  Гірський кришталь може бути круглим або граненим. Останній дає людині внутрішнє світло, чистоту, оберігає від серйозних небезпечних подій та від усього злого в цілому. Круглий же гірський кришталь – активізує мозкову діяльність, покращує пам”ять, допомагає зосередитись. Щоб камінь розкрив свою магічну дію, слід носити його у вигляді невеликої кульки. Не обов”язково для цього використовувати якусь ювелірну прикрасу. Достатньо носити гірський кришталь в кишені, наприклад. Якщо все ж вставляти камінь в оправу, то рекомендується використовувати кольє, хрестик, і ніколи – в каблучку. Хоча часто можна побачити даний самоцвіт саме в останньому варіанті.

  РаухтопазРаухтопаз

  Димчастий кварц ще називають раухтопаз, кернгорм, шотландський камінь. Це різновид кварциту, що часто зустрічається в природі.
  Раухтопаз приваблює багатьох своїм загадковим сіро-коричневим кольором. Має скляний блиск та високу прозорість. Камінь хоч і крихкий, та стійкий до подряпин. Чисто чорні камені називають моріонами. Окремі екземпляри димчастого кварцу мають ефект плеохроїзму – міняють колір в залежності від освітлення.

  Раухтопаз корисно носити людям із нервово-психічними розладами: вважається що він заспокоює. Крім того, цей самоцвіт позитивно впливає на людину при хворобах нирок та наднирників. Щоб досягнути ефекту лікування, недостатньо просто носити прикрасу із раухтопазом. Для цього бажано щодня тримати в доллонях великі кристали каменю. А прикраси підбирати таким чином, щоб існував контакт власника зі шкірою: намисто, браслети.
  Як і гірський кришталь, раухтопаз здатний направляти свою енергію на боротьбу із згубними звичками, допомагає відновлювати енергію та сили.
  Не варто носити раухтопаз дітям, це камінь для дорослих.

  ЦитринВироби з цитрином

  Цитрин – мінерал лимонно-жовтого, золотистого кольору, різновид кварцу, що легко піддається обробці, він міцний, твердий.

  Це талісман людей, які займаються тонкою ювелірною роботою. Цитрин допомагає своїм власникам легко знаходити спільну мову з оточуючими, розвиває навики спілкування, допомагає концентрувати увагу, ясно і чітко висловлюватись. Це чудовий помічник для підприємців, бізнесменів, людей, які працюють руками.Використовується магами і цілителями.

  Завдяки своєму життєрадісному кольору цитрин відноситься до каменів, які символізують радість, щастя, хороший настрій. Він робить свого власника більш м”яким, добрим, уважним.

  Огранюється цитрин діамантовою огранкою або ж кабошоном.

  Використовується в якості вставки для сережок, каблучок, кулонів. Менш привабливі екземпляри ідуть на намисто і браслети.


  Окремо виділяються дорогоцінні камені органогенного походження, а саме:  перли, бурштин, корали.

  Чорні перлиниПерлини: утворюються в мушлях морських та річкових молюсків; можуть мати колір від білого до чорного; чим більший розмір перлин, тим вони дорожчі. Не вимагають спеціальної обробки, адже всю красу тут створено самою природою. З давніх давен перлини вважались одними з найгарніших прикрас, наділених магічними якостями. І дійсно, їх поверхня – гладка та блискуча, грайливо змінює відтінки при сонячному світлі, зачаровує, притягує погляд. Сьогодні ювелірні вироби з перлинами залишаються найбільш універсальними прикрасами та одночасно – предметами розкоші, є уособленням краси та досконалості. Слід враховувати, що перли – органічного походження, тому з часом вони можуть висихати, втрачати блиск, розшаровуватись, та навіть розкладатись. Лише правильний догляд допоможе зберегти ці дивні утворення протягом багатьох десятків років. Детальніше про перлини можна прочитати тут >

  БурштинБурштин
  Вироби із бурштину

  Вироби з бурштином

  Бурштин – викопна смола, що з давніх давен цінується людиною. Існує понад 250 сортів бурштину. Колір його варіює від світло-жовтого до коричневого. Твердість невисока, присутній скляний або жирний блиск, може бути як повністю прозорим, так і абсолютно не прозорим. Особливістю бурштину є те, що він буває теплим на дотик. Вважається любовним талісманом, приваблює осіб протилежної статі, дарує щастя, здоров’я та удачу, втішає своїх власників,  відроджує їх надію. Корисно дарувати такі камінчики представникам розумової праці, адже бурштин підтримує духовний розвиток , сприяє творчому зростанню і душевному підйому. Також вважається, що бурштин із застиглими всередині комахами чи іншими дрібними тваринками,  має надзвичайно потужну магічну силу, набагато більшу, ніж звичайний камінь без включень. А особливо сильний бурштин із скорпіоном.

  Не рекомендується носити бурштин в сріблі, а лише в міді або в мідних сплавах з її високим вмістом. Або ж – в чистому вигляді у вигляді намиста, чим ближче до шиї. Вироби з бурштину радять дарувати молодому подружжю;

  КоралиНамисто із коралівКорал

  Корали – як перли і бурштин, являються органогенними мінералами. Це природні утвори, що створюються в результаті життєдіяльності морських організмів – коралових поліпів.

  До благородних коралів відносять екземпляри рожевого, оранжевого, рожево-бурого кольору, хоч певний попит існує і на блакитні, чорні, бурі корали. З червоних коралів, в основному, виготовляють намисто круглої або неправильної форми. Оскільки корали порівняно мякі, то легко піддаються обробці.

  Сучасні медики не так давно зробили висновок, що оброблені білі корали можна успішно використовувати в хірургії. Адже вони чудово зростаються з кістками людського скелета майже без швів. Відтак корали доцільно застосовувати для відновлення кісток обличчя, при переломах, в стоматології для протезування.

  Корал здатен нейтралізувати негативні стани – як от гнів, заздрість, ненависть. Його корисно носити при захворюваннях щитовидної залози, при астмі, при головних болях, при хворобах горла, депресіях та психозах.

  Вважається каменем вибагливих людей, оберегом дітей, подорожуючих та романтиків. Існує правило, що чоловік повинен носити червоний корал, а жінка – білий.


  Напівдорогоцінне каміння природні та штучні (синтетичні) мінерали, органогенні утворення та гірські породи в сировині, необробленому та обробленому вигляді (виробах).

  напівдорогоцінне каміння першого (I) порядку – бірюза, жадеїт, лазурит, малахіт, молдавіт, нефрит, тигрове та кошаче око, хауліт, хризокола, цоізит, чароїт;
  – напівдорогоцінне каміння другого (II) порядку – агат, амазоніт, гагат, гематит, дерево скам’яніле, джеспіліт, егіриніт, епідозит, кахолонг, кварцит кольоровий, кремінь кольоровий, онікс мармуровий, опал, пегматит, пірофіліт, родоніт, сердолік, серпентиніт, скарни кольорові, содаліт, халцедон, шпати іризуючі польові, яшма.


  Виробне каміння – це непрозорі або слабо прозорі камені найнижчої вартості. Як правило, вони мають оригінальне забарвлення та красиві малюнки на поверхні,тому широко використовуються для виготовлення різноманітних виробів в ювелірній промисловості. 


  НАПІВДОРОГОЦІННЕ ТА ВИРОБНЕ КАМІННЯ ДЕТАЛЬНІШЕ РОЗГЛЯНЕМО У НАСТУПНИХ СТАТТЯХ.