Каміння, яке використовується в ювелірній справі в якості вставок, прийнято поділяти на: дорогоцінне, напівдорогоцінне та виробне.
Дорогоцінні камені, в свою чергу, бувають штучні (синтетичні) та природні. Останні поділяються на мінерали (гірські породи) та камені органічного походження (перли, бурштин, корали). Сьогодні налічується понад 50 різновидів дорогоцінних кольорових каменів.
Вартість вставок в ювелірному виробі залежить від якості каміння. Дорогоцінні і напівдорогоцінні камені, як зрозуміло із назви, найбільш коштовні. Якість визначається зовнішньою привабливістю та набором специфічних характеристик, які включають: забарвлення (відтінок, насиченість, тон), високу твердість, щільність, довговічність, яскравий блиск, прозорість, гру та заломлення світла (подвійне заломлення), дисперсію, люмінесценцію та ін. Також вартість каменів залежить від маси і форми кристалів, виду огранки, моди.
Чим вища чистота, тим дорожчий камінь. Оброблений камінь (облагороджений) цінується менше, ніж не облагороджений. Малопоширеність і неординарність робить його ще привабливішим і дорожчим.
З історії відомо,що в різний час в різних народів цінність окремих каменів дуже варіювала. В Індії священним каменем називали рубін, а в Римі – сапфір. Крім того, деякі камені вважались лікувальними. Так, на Сході, діаманти здавна відносили до тонізуючих серцевих засобів. Також вважалось, що діаманти запобігають хворобам шлунку, помічні при нервових зривах, депресіях, лікують безсоння. А, наприклад, бірюза, покращує зір, сприятливо впливає на стан багатьох органів (серця, легень, печінки тощо) та ще служить своєрідним індикатором здоров’я власника: якщо вона міняє блиск, колір, значить пора звернутись до лікаря. Камінь гранат очищує і тонізує систему кровообігу, травну і дихальну системи. Вода, настояна на перлинах, прирівнювалась до «живої води» та використовувалась при різноманітних хворобах. І сьогодні гемотерапія (наука про лікування дорогоцінними каменями) знаходить тисячі фанатів та послідовників у всьому світі.
В ювелірній справі набули найбільшої популярності наступні дорогоцінні та напівдорогоцінні камені:
Чарівні діаманти
Діамант: спеціальним чином огранений алмаз (кристалічний вуглець, що найчастіше зустрічається у формі октаедра); найтвердіший камінь, блискучий, зносостійкий, найдорожчий; по праву вважається «царем всіх каменів».
Оскільки видобуток алмазів – надзвичайно трудомісткий і дороговартісний процес, то зрозуміло, чому ці камінчики так високо цінуються.
Чистий діамант прозорий і безколірний, але зустрічаються і рожеві, оранжеві, жовті, зелені екземпляри, та навіть коричневі і чорні.
Ювелірні прикраси з діамантами – мрія багатьох представниць “прекрасної статі”. В процесі огранки алмазам можуть надавати різних форм, але найбільш популярною вважається коло.
Ювелірний виріб з діамантом повинен бути виготовлений із платини або золота високої проби.
Смарагд: крихкий