Чому темніють золоті прикраси?

Опубліковано Mila на

Чому темніють золоті прикраси?

Чому темніють золоті прикраси?

Чому темніють золоті прикраси?Золото і срібло – найчастіше саме з цих металів виготовляють ювелірні вироби. Вони мають благородний блиск, і гідно заслужили визнання як майстрів-професіоналів ювелірної справи, так і покупців-поціновувачів.

Нова прикраса зачаровує чистотою і бездоганною поверхнею. Але з часом улюблені аксесуари можуть набувати непривабливого темного відтінку і навіть чорніти. Чому чорніє срібло, і як вирішувати цю проблему, ми розглядали в попередній статті. А сьогодні поговоримо про золото – унікальний природний метал жовтого кольору.

Чисте золото 999 проби дуже м’яке і пластичне. Тому при виготовленні ювелірних виробів його легують з іншими металами:

– міддю (червоне золото),
– міддю і сріблом (рожеве золото),
– паладієм, нікелем (біле золото),
– сріблом (зелене золото),
– міддю, цинком, нікелем, сріблом в різних пропорціях (жовте золото).
Проба золота при цьому знижується, але міцність готових виробів зростає.

Чому ж темніють золоті вироби?

Зміна кольору золотих виробів пояснюється такими причинами:

  1. –  неякісний сплав;
  2. – контакт з йодом;
  3. – специфічна реакція на шкіру власника;
  4. –  вплив косметичних та хімічних засобів;
  5. – неправильний догляд та зберігання.

1. Добавки в складі лігатури (сплаву) золота, піддаючись зовнішнім впливам, можуть окислюватись, змінюючи загальний вигляд, колір ювелірного виробу. Якщо вміст чистого золота менше 58,5% (585 проба), то цей сплав може набути темного відтінку. Чим більше в сплаві міді і нікелю, тим більш нестійкі до впливів зовнішнього середовища прикраси. А із золотими аксесуарами 375 проби слід бути вкрай обережними, не носити постійно, уникати контактів з побутовою хімією, косметичними, лікарськими засобами. Вони потенційно схильні до втрати товарного вигляду.

2. Йод. Часто “знавці” радять перевіряти спражність золота саме пробою на йод. Адже від взаємодії з йодом золото чорніє. Для перевірки із прикраси зішліфовують верхній шар (аби реакція торкнулась металу, з якого зроблено виріб, а не позолоти). Далі проводять паличкою, змоченою йодом. Відсутність сліду свідчить про підробку.

У повсякденному житті прикраси теж можуть контактувати з йодом: наприклад, у басейнах, СПА-салонах, де у воду додають йод. Також йод та його сполуки можна знайти в косметиці, парфумерії, лікарських засобах. І у багатьох випадках золоті прикраси певним чином реагуватимуть на контакт з цим елементом, в залежності від його концентрації.

3. Реакція на шкіру власника. Відомо, що шкіра людини дихає, виділяє піт, в результаті чого на виробі осідає бруд, жир, сульфіди, пил, створюючи своєрідну плівку. Так тьмяніє колір. Найчастіше чорніють обручки, натільні хрестики, кулони і сережки, оскільки їх носять постійно, не знімаючи.

4. Часто золоті прикраси вступають в реакцію з косметикою, парфумами, лосьйонами, лікарськими кремами і мазями, а на поверхні виробів з’являються плями. Якщо є потреба нанести косметичний або лікарський засіб, не забувайте зняти прикраси, і одягати лише тоді, коли засоби вберуться шкірою.

Слід знімати прикраси під час виконання домашньої роботи, навіть якщо ви працюєте в гумових рукавичках, і, особливо – при прибиранні з використанням побутової хімії, в басейнах, спортивних заняттях.  Хімічні реагенти особливо псують їх вигляд.

Підвищеної обережності потребують прикраси з каменями.

5. Щоб вироби із золоти довше зберігали привабливий вигляд, необхідно також їх правильно зберігати. Найкращий варіант – в темному сухому прохолодному місці. Для профілактики забруднень прикрас слід самостійно періодично протирати їх спеціальними професійними засобами.

Як боротись із потемнінням золотих ювелірних виробів

Золоті прикраси темніють і чорніють не так часто, як срібні, та все ж варто знати кілька прийомів, які допоможуть повернути виробам блискучу красу.

Позбавитись нальоту можна самостійно, за допомогою спеціальних засобів. В домашніх умовах можна скористатись мильним розчином (пральний порошок теж згодиться) та м’якою зубною щіткою (попередньо ненадовго замочити).

Іще варіанти для чищення:
– нашатир або суміш нашатирю та крейди;
– паста з наступних складників: вазелін, вода, мильна стружка, порошок крейди в рівних пропорціях);
– 25% розчин аміаку;
– ватна паличка, змочена в оцті, допоможе почистити прикраси з каменями (крім перлин) або зі складними візерунками.

Та все ж не варто всліпу довіряти порадам з інтернету, аби не пошкодити улюблені прикраси, а використовувати професійні пінки, гелі і пасти. Чи віднести в ювелірну майстерню і довірити роботу професіоналам.

Незважаючи на те, що золото асоціюється з вічним металом, якому нічого не загрожує, не все так просто. Навіть дуже дорогі по вартості прикраси – не об’єкт для випробування міцності.

Чому темніють золоті вироби?

Купуйте золоті ювелірні вироби у перевірених продавців, з хорошою репутацією, що дорожать своїм іміджем.

В КАТАЛОГ >